TOP PODUJATIE Otvorené pivnice na sv. Urbana® 2021 - 21.05 - 22.05.2021 Kúpiť lístok

Kde sa vínko lialo, tam sa aj otváralo, ale ako?

Neodmysliteľnú súčasť takmer každej malokarpatskej domácnosti tvorí fľaša dobrého vína, ale skôr než si môžeme vychutnávať kvapky tohto lahodného moku,  musíme sa popasovať s tým, ako ju otvoriť. Určite, poznáte nejednu „fungujúcu“ radu ako na to aj bez vývrtky, ale predsa tento zázračný predmet nám šetrí nielen čas, ale aj nejaké to tepovanie koberca alebo čistenie obľúbeného trička a nábytku. Vývrtka na víno sa tak stala nepostrádateľným pomocníkom pre profesionálnych i amatérskych milovníkov vínka. Čo všetko ale vieme o tomto pomocníkovi a kde sa vlastne vzal?

„Pradedkom“ dnešných vývrtiek je nástroj pochádzajúci z 18. storočia, ktorý bol vytvorení na odstránenie korkovej zátky. Legenda hovorí, že vývrtka bola priamo inšpirovaná úponkami viniča a svojou podobou pripomína visiaci strapec hrozna z vínnej révy. Jej vznik podnietil fakt, že sa víno mohlo začať plniť a uzatvárať do fliaš, nakoľko do začiatku 18. storočia bola zakázaná komercializácia a preprava fľašových vín. Dovtedy sa mohlo víno skladovať a distribuovať výhradne v sudoch, a fľaša (džbán) slúžila len na transport vína zo suda na stôl. Tento zákaz prelomil až kráľ Ľudovít XV.,kráľovským dekrétom z 25. mája 1728, ktorý povolil predaj vína vo fľaši (aj to len šampanského, ktoré bolo plnené v pevných, tmavých a tuhých typoch fliaš pochádzajúcich z Anglicka). V rovnakom čase teda vznikla potreba špeciálneho tesniaceho systému, akým bola korková zátka.

Ako prvý začali víno do fliaš uzatvárať Angličania, ktorý boli veľkými obchodníkmi a obchodovali s mnohými krajinami, ako napríklad Portugalskom, ktoré bolo hlavným stredomorským producentom korku.A tak lode z Anglicka smerujúce do sveta, naložené vlnou, sa cestou naspäť vracali so zásobami portugalských a francúzskych vín.Tieto vína dozrievali a boli plnené v obrovských pivniciach, a tak sa Angličania do konca 19. storočia stali majstrami v spracovaní vína do fliaš.

S uzavretím fliaš sa prirodzene spojila nutnosť korok nejako odstrániť a preto bolo nutné vymyslieť predmet s ktorým to bude možné, a teda vznikol predchodca dnešnej vývrtky. Oficiálny patent na tohto pomocníka si podal Samuel Henshall, anglický kňaz, v roku 1795, aj keď jeho krajania ho používali už niekoľko desaťročí skôr. Ide teda o prvú spoľahlivú dochovanú zmienku o vynájdení vývrtky.

Prvá polovica 19. storočia znamenala rozmach vývrtky, jej éru typov vývrtieka ukážku vynaliezavosti, práve v tom čase postupne „korkové“ víno dosiahlo na všetky vrstvy obyvateľstva, a bolo potrebné navrhnúť také riešenia, aby si tieto fľaše mohol každý ľahko otvoriť. Niektoré z nich existujú dodnes.

A v rámci projektu „Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií“ Heritage SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko, sme sa mohli pokochať unikátnou zbierkou vývrtiek na víno od modranského vinára pána Rarigu, ktorý je majiteľom tejto 39-člennej zbierky a poskytol ju pre nás na zdigitalizovanie.Jeho zbierku tvorí rozmanitá škála typov vývrtiek a niekoľko vzácnych kusov z histórie.

najbližšie podujatia

21.máj.2021

Zistiť viac
09.júl.2021

Zistiť viac
Dovolenka na slovensku

hlavní partneri

MOS
Framipek
24-pay s.r.o.
Bricol
DOXX stravné lísky
Ebenica
Posonium
RPPK
KOCR
Malé karpaty
Zlatá studňa
Divadlo nová scéna
Toi Toi

mediálni partneri

RTVS
Časopis vinotéka
Kam za vínom