Na americkej Rout 66 zažijete mestá duchov aj autokiná.

Nadpis článku v Denníku N ma zaujal a prečítala som si zaujímavý príbeh. Slovák Marián Pavel prešiel Route 66 už osemkrát a so svojím strýkom Jánom Švrčekom vyvinuli pre ňu navigáciu.

Rout 66 ako prvú diaľnicu naprieč USA otvorili v roku 1926. Vznikli na nej bary, hotely, autokiná, benzínky aj mestá. Keď od nej nové diaľnice v osemdesiatych rokoch minulého storočia odklonili dopravu, ostali na nej mestá duchov či vraky áut. Rout 66 meria 3 940 km a prechádza cez osem štátov.

Matka ciest láka tisícky turistov ročne, mnohí ju chcú prejsť tak, ako bola pôvodne vybudovaná. Marián Pavel v rozhovore sa s čitateľmi delí o svoje skúsenosti. Tvrdí, že je to spleť ciest. Žiaľ, ak niektorý úsek prestal slúžiť, neprestavali ho, ale postavili ho niekde inde. A ak prestal fungovať aj ten, tak ďalej iný.

Keďže nechceli ísť s cestovnou kanceláriou, príprave museli venovať šesť mesiacov. Preštudovali množstvo informácií, máp, webov. Mali pocit dokonalej prípravy. Stratili sa hneď na štarte, v Chicagu. Ani len netušili, že Rout 66 nie je značená. Stratili sa v obrovskej premávke. Nakoniec sa dostali z mesta von, no po diaľnici a potom sa im podarilo dostať na vytúženú Rout 66. V prvom múzeu si kúpili papierovú mapu. Tak každý večer študovali.

Rozhovor s Mariánom je naozaj zaujímavý a o jednu časť sa chcem s Vami podeliť.

Nakoniec spolu so strýkom vytvorili turistického sprievodcu a špeciálny pas. Vytvorili aplikáciu a aj sprievodcu – e-knihu, ktorá je v ôsmich jazykoch. Kniha je dostupná zadarmo. Pred pandémiou ju za rok prečítalo 30 až 40 tisíc ľudí.

Pri otázke, či aj pas je digitálny? Marián odpovedá, že sa inšpirovali pasom Malokarpatskej vínnej cesty. Vymysleli ilustrovaný Rout 66 Passport. Kontrahovali doň 32 miest, zbierajú sa doň pečiatky, vďaka čomu jednotlivým miestam zvýšili návštevnosť až o 50 percent. Po ich nápade vznikol aj digitálny pas, ale zdá sa, že nefunguje tak dobre. Papier je papier, ľudia majú pamiatku.

Je to nesmierne ocenenie našej práce a to, že sme inšpiráciou pre putovanie na svetoznámej a slávnej Rout 66, určite poteší.

najbližšie podujatia

24.marec.2023

Zistiť viac
25.marec.2023

Zistiť viac
Dovolenka na slovensku

hlavní partneri

MOS
24-pay s.r.o.
Posonium
Framipek
DOXX stravné lísky
Bricol
Malé karpaty

mediálni partneri

RTVS
Časopis vinotéka
Kam za vínom
Vinotéky & Vinárne