John Barker, generálny riaditeľ OIV (Medzinárodná organizácia pre vinič a víno) prezentoval stav vinohradnícko-vinárskeho sektora za minulý rok, ako aj trendy v jednotlivých oblastiach od roku 2000. V roku 2023 čelil globálny sektor viniča a vína náročným výzvam. S historicky nízkymi objemami výroby a rastúcimi cenami, bol minulý rok definovaný pretrvávajúcimi účinkami globálnych inflačných tlakov, ktoré začali už v roku 2022.
Plocha vinohradov
Celosvetová plocha vinohradov klesala, v porovnaní s rokom 2022 sa znížila o 0,5 % na 7,2 milióna hektárov. Klesajúci trend výmery svetových vinohradov bol pozorovaný tretí rok po sebe.
Produkcia vína
Extrémne klimatické podmienky a rozšírené hubové ochorenia vážne ovplyvnili úrodu po celom svete, čo vyvrcholilo historicky najnižšou celosvetovou produkciou vína na úrovni 237 miliónov hektolitrov. Znamenalo to pokles o 10 %, v porovnaní s rokom 2022. Zaujímavý je fakt, že celosvetová produkcia vína za rok 2023 je najnižšia od roku 1961.
Spotreba vína
Celosvetová spotreba vína v roku 2023 sa odhaduje na 221 miliónov hektolitrov, čo zodpovedá poklesu o 2,6 %, v porovnaní s už aj tak nízkou hodnotou z roku 2022. Nárast výrobných a distribučných nákladov spôsobený infláciou, viedol k vyšším cenám vína pre spotrebiteľov.
Cena vína
Svetový obchod s vínom bol v roku 2023 výrazne ovplyvnený rastom cien. Priemerná cena za liter vína dosiahla historický rekord, 3,62 eur za liter.
Zdroj: https://vinoteka-vinaren.sk/blog/spotreba_klesa,_cena_stupa/