Spotreba klesá, cena stúpa

John Barker, generálny riaditeľ OIV (Medzinárodná organizácia pre vinič a víno) prezentoval stav vinohradnícko-vinárskeho sektora za minulý rok, ako aj trendy v jednotlivých oblastiach od roku 2000. V roku 2023 čelil globálny sektor viniča a vína náročným výzvam. S historicky nízkymi objemami výroby a rastúcimi cenami, bol minulý rok definovaný pretrvávajúcimi účinkami globálnych inflačných tlakov, ktoré začali už v roku 2022.

Plocha vinohradov

Celosvetová plocha vinohradov klesala, v porovnaní s rokom 2022 sa znížila o 0,5 % na 7,2 milióna hektárov. Klesajúci trend výmery svetových vinohradov bol pozorovaný tretí rok po sebe.

Produkcia vína

Extrémne klimatické podmienky a rozšírené hubové ochorenia vážne ovplyvnili úrodu po celom svete, čo vyvrcholilo historicky najnižšou celosvetovou produkciou vína na úrovni 237 miliónov hektolitrov. Znamenalo to pokles o 10 %, v porovnaní s rokom 2022. Zaujímavý je fakt, že celosvetová produkcia vína za rok 2023 je najnižšia od roku 1961.

Spotreba vína

Celosvetová spotreba vína v roku 2023 sa odhaduje na 221 miliónov hektolitrov, čo zodpovedá poklesu o 2,6 %, v porovnaní s už aj tak nízkou hodnotou z roku 2022. Nárast výrobných a distribučných nákladov spôsobený infláciou, viedol k vyšším cenám vína pre spotrebiteľov.

Cena vína

Svetový obchod s vínom bol v roku 2023 výrazne ovplyvnený rastom cien. Priemerná cena za liter vína dosiahla historický rekord, 3,62 eur za liter.

Zdroj: https://vinoteka-vinaren.sk/blog/spotreba_klesa,_cena_stupa/

najbližšie podujatia

07.september.2024

Zistiť viac
15.november.2024

Zistiť viac
Dovolenka na slovensku

hlavní partneri

24-pay s.r.o.
POSONIUM Pharma s. r. o.
Framipek
DOXX stravné lísky
Bricol
Malé karpaty
TOI TOI & DIXI, s.r.o.

mediálni partneri

RTVS
Časopis vinotéka
Kam za vínom
Vinotéky & Vinárne