Svet objavuje slovenské vína

Dnes je na Slovensku okolo 500 registrovaných vinárov. Vína dosahujú vynikajúce úspechy, svedčia o tom aj hodnotenia na svetových vinárskych súťažiach. Kvalitu slovenských vín potvrdzuje aj Jean Marie Aurand – generálny riaditeľ OIV (Medzinárodná organizácia pre vinič a víno), ktorý Slovensko navštívil pred dvoma rokmi a skonštatoval, že Slovensko sa vybralo dobrou cestou zameranou na kvalitu. Iba na AWC Vienna minulý rok 2020 slovenskí vinári získali aj 62 zlatých medailí, čo je neuveriteľný úspech pre tak malú krajinu, akou Slovensko bezpochyby je.

Slovenské vína získavajú čoraz viac priaznivcov aj vo svete, exportuje sa síce iba 1% a to do Číny, Japonska, niečo málinko aj do Anglicka, Francúzska, na veľký export nemáme dostatok hrozna.

Slovenské biele a ružové sí získava čoraz priaznivcov, ale kvôli zmene klímy sa ukazuje aj čoraz väčší potenciál modrých odrôd.

Vysoká kvalita slovenských vín spočíva najmä v jej surovine. Slovensko má výborné podmienky na pestovanie viniča a 6 geologicky unikátnych vinohradníckych oblastí, čo nemá žiadna krajina na svete.

Ďalším dôležitým faktom je moderná technológia, ktorá dnes nechýba u väčšiny moderných vinárov, vďaka ktorej vína dosahujú neuveriteľnú úroveň.

najbližšie podujatia

24.marec.2023

Zistiť viac
25.marec.2023

Zistiť viac
Dovolenka na slovensku

hlavní partneri

MOS
24-pay s.r.o.
Posonium
Framipek
DOXX stravné lísky
Bricol
Malé karpaty

mediálni partneri

RTVS
Časopis vinotéka
Kam za vínom
Vinotéky & Vinárne