Vinohradníci a vinári Slovenska ohlasujú MESIAC POCTIVÉHO SLOVENSKÉHO VÍNA

Cech vinohradníkov a vinárov (CVVS) si dovoľuje apelovať na slovenských spotrebiteľov, aby v období od 22.3 – 22.4.2021 pri kúpe vína uprednostnili slovenské domáce vína pred vínami zahraničnými.

CVVS upozorňuje, že nákupom slovenského vína, ktorého všetky fázy výrobného procesu sa uskutočnili na Slovensku, pomáhajú domáci spotrebitelia slovenskej ekonomike, vinohradníkom a vinárom, cestovnému ruchu a podporujú zamestnanosť vo viacerých regiónoch Slovenska. Predaj slovenského vína dosahuje historicky najnižšiu úroveň a mesiac poctivého slovenského vína môže pomôcť domácim vinohradníkom a vinárom prekonať toto náročné obdobie. Počas mesiaca poctivého slovenského vína, budú naše slovenské vinohradníctva a vinárstva na sociálnych sieťach uvádzať aspoň 1 dôvod pre kúpu poctivého slovenského vína.

Tri číselné údaje ktoré potrebujete vedieť o slovenskom vinohradníctve a vinárstve : 7000, 33% a 1.

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska ďalej upozorňuje, že súčasnú situáciu v slovenskom vinohradníctve a vinárstve definujú najmä 3 číselné údaje. 7000, 33% a 1. Prvé číslo označuje očakávaný pokles výmery rodiacich vinohradov na Slovensku v 2021 roku na úroveň približujúcu sa k 7000 hektárov, čo predstavuje alarmujúci stav. Druhé číslo označuje krátenie platieb od Poľnohospodárskej platobnej agentúry z programu „reštruktualizácia vinohradov“ o 33% zo žiadanej a zazmluvnenej sumy. Tretie číslo je podľa CVVS dnes najdôležitejšie. Pokiaľ si každý dospelý Slovák a milovník vína, kúpi počas mesiaca poctivého slovenského vína od svojho vinára fľašu vína navyše, pomôže slovenským vinohradníkom a vinárom zachovať rodiace vinohrady, znížiť enviromentálnu stopu vinohradníctva a pomôže posilniť odolnosť slovenského vinohradníckeho sektora voči krízam.

Ilustračné foto.
Zdroj: Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska
Ilustračné foto.

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska zároveň upozorňuje, že od decembra 2020 prichádza s vlastným označovaním pôvodu vín svojich členov a iniciatívou #PoctiveSlovenske. Označenie #PoctiveSlovenske predstavuje garanciu Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska, že vína s týmto označením pochádzajú z hrozna dopestovaného a šetrne spracovaného na Slovensku. Vína s označením #PoctiveSlovenske majú najnižšiu uhlíkovú a enviromentálnu stopu a prispievajú tak k dosiahnutiu klimatickej neutrality.

CVVS chápe súčasnú krízu aj ako príležitosť a možnosť ukázať, že kvalitné, vína a potraviny máme aj na Slovensku. Pokiaľ chceme piť cenovo dostupné, a kvalitné vína, najrýchlejšia cesta začína kúpou slovenských produktov. Ďakujeme za každú fľašu predaného poctivého slovenského vína.

Zdroj: trend.sk

najbližšie podujatia

24.marec.2023

Zistiť viac
25.marec.2023

Zistiť viac
Dovolenka na slovensku

hlavní partneri

MOS
24-pay s.r.o.
Posonium
Framipek
DOXX stravné lísky
Bricol
Malé karpaty

mediálni partneri

RTVS
Časopis vinotéka
Kam za vínom
Vinotéky & Vinárne